San Gimignano

San Gimignano je italské město nacházející se v oblasti Toskánsko, v provincii Siena. Právě sem jezdí každým rokem velké množství turistů, kteří obdivují zachovalou středověkou architekturu a 15 věží. Historické centrum města je od roku 1990 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Právě sem přijíždějí především milovníci historie, archeologie a architektury. Nachází se zde několik historických náměstí, chrámů a kostelů.

Historie a současnost

Městečko San Gimignano pochází již ze 4. století př. n. l., kdy na tomto území byla postavena etruská osada, která dala později základ dnešnímu městu. Tato vesnice se jmenovala Velathri a právě z doby její existence pocházejí objevené archeologické vykopávky, keramika a zbytky kamenných sarkofágů. To vše si můžete prohlédnout ve zdejším městském muzeu. Kolem 12. století dosáhlo toto město velmi výrazného rozvoje, především hospodářského, obchodního a politického. Výhodná byla zejména křižovatka spojující cestu z Pisy, Janova a Sieny. V současné době se dál zdejší hospodářství příliš nerozvíjí, spíše se zde klade důraz na zemědělskou činnost. Právě proto, že průmysl na tomto městě nezanechal tak znatelné stopy, dnes můžete obdivovat nezměněné historické centrum, pocházející z gotického období. Už od 20. století je toto město oblíbeným místem pro turisty, v Toskánsku jedním z nejoblíbenějších. Turismus a cestovní ruch je dnes nejvýznamnějším zdrojem příjmů většiny obyvatel.

Památky

Ve městě San Gimignano můžete najít velké množství historických památek. Známá je například brána města Porta San Biovanni, která pochází ze 13. století a je často zařazována mezi nejkrásnější brány ve starověkých zdech. Můžete si zde prohlédnout také mnohá náměstí, jedná se například o Piazza della Cisterna, které je postavené ve tvaru trojúhelníku, kolem tohoto náměstí se nacházejí věže ze 13. a 14. století. Náměstí získalo svůj název podle kamenné studně, která se zde nacházela ve 13. století. Na tomto náměstí můžete najít také dva paláce, Palazzo Razii a Palazzo Tortolli. Dalším známým náměstím je například Piazza del Duome, kde můžete vidět palác Pallazo del Podesta opět ze 13. století. Právě na tomto paláci je možné najít dominantu náměstí, věž Rognosa, která dosahuje výšky 52 metrů. Na náměstí se také nachází katedrála zasvěcená sv. Marii Assuntě, ke které vedou historické schody z 11. století.  Jestliže si chcete užít neopakovatelný výhled na město, můžete vyšplhat například na Torre Grossa, což je největší věž tohoto města a je vysoká 54 metrů. Pochází ze 14. století. Z kostelů si můžete prohlédnout například Chiesa di Sant’Agostino, která pochází ze 13. století a je postaven v románsko-gotickém stylu. Uvnitř jsou k vidění například Gazzoliho nástěnné malby, které mají znázorňovat život sv. Augustina, jemuž je kostel zasvěcen. Najdete tu také obraz na oltáři nazvaný Pollaiuola.

Turistické atrakce

Jestliže máte rádi napětí a nebojíte se, zajděte si například do muzea mučících nástrojů, které se nachází ve věži Torre della Diavola, v překladu Věž ďáblice. Muzeum se nazývá Museo della Tortura, najdete zde množství šibenic a palečnic, stejně jako řadu dalších oblíbených středověkých zbraní. Jestliže máte chuť na příjemnou večerní procházku, není hezčí místo než Pevnost Rocca, jejíž ruiny jsou nyní už dávno zarostlé olivovníky a fíkovníky. Právě z této pevnosti se turistům naskytne nádherně malebný výhled do širokého okolí.  Kromě historických památek je San Gimignano městem vína. Právě odtud pochází produkce vína Vermaccia, což je jedno z nejoblíbenějších vín v Itálii. Toto víno se zde vyrábí již od 13. století.

Náhodné fotky z cest po Itálii

Itálie_20
Řím_11
Neapol_7
Itálie_53