Ravenna

Ravenna je známé a oblíbené italské město, které se může pochlubit bohatou historií a zajímavými památkami. Počet obyvatel se pohybuje kolem sto čtyřiceti tisíc. Do tohoto města ale nepřijíždějí pouze milovníci historie, architektury a výtvarného umění, ale také ti, kteří chtějí obdivovat malebná zákoutí města a krásy přírody.

Můžete si zde prohlédnout například nádherné mozaiky a architektonicky zajímavé stavby. Ravenna je především městem, ze kterého dýchá působivá atmosféra. Pro ty, kdo mají rádi poznávání historie a ty, kteří rádi obdivují památky, je Ravenna naprosto ideálním místem. Památky, které se v Ravenně nacházejí, jsou zapsané na seznamu kulturního dědictví Unesco. Těchto památek je celkem osm, sedm z nich se přitom nachází přímo v centru města Ravenna, jedna památka v jeho nedalekém okolí. Jestliže vás ale omrzí prohlížení památek, můžete se občerstvit v mnoha restauracích a barech, které se zde nacházejí, můžete se také vydat na nákupy.

Historie

Město Ravenna je známé především pro svou velmi zajímavou a působivou historii. V době existence Západořímské říše bylo toto město jejím hlavním městem a bylo ve své době velmi významné. Postupem času se ale jeho sláva a význam začali snižovat a již v 6. století město přestalo být tak důležitým střediskem. V dnešní době tvoří zdroje příjmů většiny obyvatel tohoto města především zisky z turismu a cestovního ruchu.

Baziliky ve městě

Město je především historicky významné, proto zde můžete najít velké množství starobylých bazilik, které si můžete prohlédnout. Jedná se například o baziliku San Vitale, která je pravděpodobně nejznámějším místem v Ravenně. Budova se vyznačuje zajímavým osmibokým tvarem a uvnitř můžete najít například nádherné mozaiky. Další bazilikou, kterou si můžete prohlédnout, je bazilika Sant Apollinare Nuovo, křesťanská stavba, která ukrývá také množství mozaik. Ty znázorňují především průvod světců. Zajímavostí také je, že přímo vedle této baziliky se měl nacházet Hustiánův palác, jedná se však pouze o nepatrné ruiny. Bazilika Sant Apollinare in Classe je dalším zajímavým architektonickým kouskem, který zde jistě stojí za vidění. Najdete ji pouhých 5 kilometrů jižně od Ravenny a můžete si zde prohlédnout například zachovalé antické sarkofágy, mramorové sloupy a překrásné a dobře zachované mozaiky. Jejich motivy tvoří především sv. Apolinář, což byl první biskup města Ravenna.

Zajímavosti

V Ravenně mohou turisté najít také několik mauzoleí a baptisterií. Jedná se například o mauzoleum Gally Placidie, jenž je k vidění nedaleko od baziliky San Vitale. Tato cihlová stavba v sobě ukrývá velké množství překrásných mozaik, které sem přijíždějí obdivovat turisté z celého světa. Mozaiky jsou všude v budově, pro jejich delší zachování je zde ale šetrnější tlumené osvětlení. Dalším mauzoleem, které můžete navštívit, je mauzoleum Theodoricha, které ale nenajdeme přímo v centru města. Jedná se o místo, kde byl pohřben císař Theodorich. Tato stavba je postavena z bílého kamene, návštěvníci musí počítat s tím, že budou muset platit vstupné. Příjemný je také park, který se nachází v blízkém okolí, a který mnoho lidí využívá jako skvělé místo pro piknik. Z baptisterií je zde k vidění například baptisterium Ariánských, které původně sloužilo ke křtům. Můžete se sem podívat úplně zdarma, navíc se tato stavba nachází příhodně nedaleko nádraží. Opět je zde k vidění krásná mozaika, která ukazuje křest Ježíše Krista. V centru se také nachází baptisterium Neonovo, kde jsou k vidění mozaiky jak na kopuli, tak i na stěnách samotné stavby. Tato památka je nejstarší stavbou v Ravenně, můžete si zde také prohlédnout zajímavé vybavení. Za návštěvu také stojí oratoř sv. Ondřeje, kde si můžete prohlédnout krásné mozaiky, které najdete v arcibiskupské kapli místního dómu. Jeho historie sahá již do 5. století, došlo však také k jeho výrazné přestavbě v 18. století. Lze si prohlédnout například kazatelnu, která pochází z 6. století. Návštěvníci mohou také navštívit zdejší muzeum a baptisterium Neonovo. 

Turistické atrakce

Kromě zajímavých historických a architektonických památek mohou turisté zavítat i na jiných lákadel. Nedaleko od města se totiž nachází krásné moře, písčité pláže se zde táhnou několik kilometrů. Jestliže tedy chcete strávit dovolenou odpočinkem a zároveň vyrazit za poznáváním památek, Ravenna je místem pro vás jako stvořeným. Vzhledem k tomu, že z přímořských letovisek nacházejících se nedaleko, jsou zajištěna dobrá dopravní spojení, můžete do centra za památkami dojet bez větších problémů a pohodlně. 

Náhodné fotky z cest po Itálii

Itálie_72
Milán_1
Řím_12
Itálie_41