Ostrov Capri

Capri je ostrov kamenných útesů a jeskyní, které se vyskytují téměř po celém jeho pobřeží. Na malebnosti ubírá tomuto ostrovu pouze fakt, že turismus tu přerostl v byznys a návštěvníci jej proto často přelidní. Fronty se tak tvoří téměř u všech významných památek i přírodních úkazů.

Oproti Sardinii nebo Sicílii je Capri docela maličká ostrov přimknutý k západnímu pobřeží Itálie v blízkosti Salerna u Neapolského zálivu, a patří tak tedy k ostrovům Tyrhénského moře. Ostrov Capri je dokonce menší než ostrov Ischia, který se leží nedaleko, na druhém konci Neapolského zálivu, je necelých 7 kilometrů dlouhý a necelé 3 kilometry široký.

Hlavním městem ostrova Capri je město Capri. Mimo něj se zde nachází ještě město Anacapri.

Nejvyšším bodem ostrova je hora Monte Solaro, jejíž vrchol leží 589 m n. m.

Známé je Capri díky četným jeskyním, které se na tomto ostrově vyskytují. Z nich je nejznámější  Modrá jeskyně (neboli Grotta Azzurra), která je považována za symbol ostrova.

Historie ostrova

Nejvýznamnějším obdobím ostrova byla vláda císaře Tiberiuse (dědečka císaře Caliguli) v 1. století, který si na 11 let své vlády zvolil tento ostrov za své sídlo a ostrovu tak tedy podléhala celá Římská říše.

Dalším slavným obdobím ostrova je konec 19. století, neboť mnoho umělců hledalo klid, odpočinek i volnost pro své tvoření. V této době jste mohli na ostrově potkat mnoho básníků a malířů.

Památky a turistické atrakce

Nejnavštěvovanější atrakcí je na Capri jistě Modrá jeskyně, která je známá díky svému romantickému modrému osvětlení. Světlo, které tuto mořskou jeskyni ozařuje, prochází skrze azurové moře, které mu dodává modravý nádech. Zážitkem pro turisty je jistě i to, že při vplování do jeskyně si musí kvůli příliš nízkému vstupu lehnout na palubu. Lodě vyplouvají k Modré jeskyni nejčastěji z přístavu Marina Grande, ze kterého vede lanová dráha přímo do hlavního města ostrova.

Více lze spatřit, zaplatíte-li si okružní plavbu kolem ostrova. Kromě Modré jeskyně budete moci navštívit i Bílou jeskyni (neboli Grotta Bianca), Zelenou jeskyni (neboli Grotta Verde), Přírodní oblouk i pláž Marina Piccola.

Milovníci vodních sportů si jistě nenechají ujít pláž Marina Piccolo. A vůbec celé pobřeží je díky své bohaté členitosti skvělé pro potápění nebo šnorchlování. Při cestě na Marina Piccolo možná spatříte skály Faraglioni, kde nechal císař Tiberius postavit mnoho římských vil. Dnes však stojí pouze jedna z nich – vila Jovis.

Další oblíbenou turistickou atrakcí je vila San Michele patřící dříve lékaři jménem Axel Munthe. Její zahrada je vyzdobena antickými i egyptskými sochami. Nedaleko vily San Michele se nachází památka zvaná Fénické schody. Jedná se o cestu, která v minulosti jako jediná spojovala hlavní město ostrova s městem Anacapri.

Na nejvyšší horu ostrova Monte Solaro jezdí z Anacapri lanovka, avšak lze na ní vystoupat i pěšky.

Města na Capri

Na ostrově Capri leží všehovšudy dvě města, více by se jich na tento malý ostrůvek nemohlo ani vejít. Jedním z nich je hlavní město, jehož název se shoduje s názvem ostrova, a druhým je město Anacapri. Ke každému z těchto měst patří přibližně polovina ostrova.

Capri, které je hlavním městem ostrova, je lanovou dráhou přímo spojené s hlavním přístavem Marina Grande. Počet jeho obyvatel se pohybuje kolem sedmi tisíc, město žije hlavně turismem. Na náměstí Piazza Umberto I. si můžete prohlédnout kostel ze 17. století zasvěcený sv. Štefanovi, odkud snadno trefíte ke klášteru ze 14. století. Dále lze dojít k vile Jovis.

V Anacapri můžete nasednout na lanovku, která vás vyveze na nejvyšší vrchol ostrova Capri, odkud je báječný výhled.

Náhodné fotky z cest po Itálii

Itálie_50
Florencie_1
Itálie_5
Koloseum_2