Neapol

Italské město Neapol a jeho historie V dnešní době je Neapol jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších míst v Itálii, jedná se o hlavní město Kampánie a jedno z nejstarších měst na celém světě. Město má přibližně 3 miliony obyvatel. Historie tohoto města sahá již do 8. stol. př. n. l., právě v této době vznikla na tomto území řecká kolonie, která dala později tomuto městu základ.  Návštěvníci přijíždějící do Neapole zde mohou obdivovat například nádherné historické centrum s neobyčejnou atmosférou, kde si také můžete prohlédnout velké množství památek. Tato oblast má rozlohu kolem 1 700 hektarů, zdejší památky jsou také od roku 1955 na seznamu UNESCO. Neapol je v mnoha směrech výjimečná, najdete zde například až 448 křesťanských kostelů, což není obvyklé. Nebezpečím pro celé město je ale v dnešní době činná sopka Vesuv, která může kdykoliv začít chrlit lávu. V době druhé světové války právě Neapol byla cílem většiny útoků na Itálii.

Sopka Vesuv

Tato sopka je v současné době nejznámější činnou sopkou v Evropě. Vzhledem k tomu, že vzdálenost od Neapole je pouhých 9 kilometrů, může být pro obyvatele velkým nebezpečím. Nejvyšší místo sopky se pohybuje okolo 1281 metrů. Jestliže se chcete na sopku podívat zblízka, nikdo vám nebrání, ačkoliv na její vrchol nevede žádná silnice. Můžete se dostat až na okraj kráteru a pozorovat kouř unikající ven. Odtud je také nádherný pohled na Neapolský záliv. Poslední známá erupce proběhla v roce 79 n. l., ta také zničila a srovnala se zemí bájné Pompeje. Další erupce už je z minulého století, v roce 1944 totiž ze sopky uniklo malé množství lávy a velký oblak sopečných plynů. Protože celé úpatí sopky je obydlené, má vláda vypracovaný plán rychlé evakuace, který by měl zabrat pouhých sedm dní.

Hrady v Neapoli

V Neapoli se nachází mnoho hradů, které městu dodávají historickou atmosféru. Jedná se například o Castel Nuovo, v překladu Nový hrad, který pochází z roku 1282 a od té doby sloužil jako sídlo králů. Tento hrad se dochoval téměř v původní podobě, naposledy byl renovován v roce 1823. Nyní je zde k vidění expozice uměleckých děl nalezených v neapolských kostelích. Dalším významným hradem je Castel dell'Ovom v překladu Vaječný hrad, který můžete najít na ostůvku Megarige, který byl spojen s pevninou hrází. Právě zde se v době starověkého Říma nacházela luxusní vila Castellum Lucullanum, z té se ale o 600 let později stal klášter. V 9. stol. n. l. byla tato stavba rozebrána, o 3 století déle zde Normané postavili první hrad pro krále Neapole. Hrad jak ho můžeme vidět dnes, pochází z 15. století. Název Vaječný hrad získalo toto sídlo díky pověsti, že básník Vergilius do základů stavby přimíchal vejce, které mělo stavbu ochránit. V Neapoli také můžete najít hrad Sant Elmo a stejnojmennou horu. Hrad pochází z roku 1275 a v dnešní době je jedním ze symbolů Neapole. Ačkoliv stavba byla téměř celá zničena při zemětřesení v 15. století, o sto let později došlo k jejímu přebudování, architektem byl Pedro Luis Escriva. Právě ten navrhl pro tuto budovu šesticípý půdorys. Dnes tato stavba slouží jako místo pro konání různých kongresů, samozřejmě také jako místo pro expozice.  

Památky v Neapoli

Dovolená v italské Neapoli Zajímavým a turisticky oblíbeným místem v Neapoli je Národní archeologické muzeum, které bylo původně Neapolskou univerzitou. Právě zde se v dnešní době uchovávají umělecké sbírky, základ těchto děl schraňovala ve svém vlastnictví rodina Farnese, především sochy a obrazy. Součástí expozice jsou také nejrůznější archeologické vykopávky a nálezy, které se našly například na místě zničených Pompejí. V muzeu se můžete dozvědět něco o neapolských dějinách, najdete zde také egyptské umění. Prohlédnout si také můžete sbírku antických mozaik a nástěnných maleb. Ve Faunově domu se objevily mozaiky, které mají znázorňovat například bitvy Alexandra Velikého, a které jsou k vidění rovněž. Jestliže máte rádi sochy, můžete obdivovat jejich velké množstvé právě v tomto muzeu. Většinu z nich původně vlastnila rodina Farnese, najdete zde například Farnéského býka, sousoší znázorňující legendu o Dirké, která byla za trest roztrhána býkem. Toto sousoší patří mezi největší dochovaná starověká sousoší a podle ní se často vyrábějí malé miniatury z porcelánu i jiných materiálů. Sochy ve sbírce jsou především mramorové, jedná se o římské kopie řeckých, původně bronzových soch. Jestliže máte rádi starověkou historii a poznávání památek, zejména těch archeologických, rozhodně se vydejte do Národního archeologického muzea, která vás jistě zaujme a zpříjemní vám dovolenou na tomto místě.

Neapolská pizza

Neapol není známá jenom pro své starobylé památky a zajímavá historická centra. Světového věhlasu dosáhla také kvůli své originální pizze, italském pokrmu, oblíbeném po celém světě. Její výroba v Itálii je přísně kontrolována, klade se zde velký důraz na to, aby byla vytvářena dle správného postupu. Neapolská pizza je rozdělena na tři druhy. Nejznámější je pravděpodobně pizza Margherita, na jejíž výrobu se používají rajčata, mozarella, bazalka a olivový olej. Jméno dostala po královně Markétě Savojské. Právě tato úprava pizzy je jednou z nejoblíbenějších na světě. Dalším druhem je Margherita extra, kam se přidává větší množství sýra mozarella. Třetím typem je pizza Marinara, jejíž složení tvoří rajčata, česnek, oregano a olivový olej. Jestliže tedy jste milovníky pizzy a rádi byste ochutnali tu pravou, vydejte se na dovolenou do Neapole a rozhodně nebudete zklamaní.

Náhodné fotky z cest po Itálii

Itálie_57
Itálie_8
Itálie_28
Řím_12