Livigno

Livigno je město známé především milovníkům zimních sportů, protože se jedná o jedno z nejoblíbenějších zimních letovisek nejen v Itálii, ale i na světě. V dnešní době se jedná o velmi moderní město, které svým návštěvníkům nabízí velké množství služeb. Je to především lyžařské středisko nacházející se na nejsevernějších hranicích oblasti Lombardie. Mnoho turistů si Livigno oblíbilo nejen pro to, že si zde mohou užít spoustu zimních sportů. Velkou výhodou je zde také skutečnost, že Livigno je bezcelní území a neplatíte DPH. To je také důvodem, proč je zde všechno mnohem levnější než jinde. Tento systém byl zaveden v 50. letech 20. století. Důvodem bylo to, že Livigno bylo absolutně nedostupné zejména proto, že sem nevedly žádné silnice. Jestliže jste se chtěli do Livigna dostat, bylo to velmi obtížné a zdlouhavé. Tehdy se jednalo o úplně odříznutou a chudou vesnici sevřenou horami ze všech stran, která se začala rozvíjet až s výstavbou tunelu Munt la schera, díky kterému se otevřela cesta z Livigna do Švýcarska.

Lyžařské středisko Livigno

Livigno je středisko, jehož obyvatelé mají příjmy především z turismu a cestovního ruchu. Není ale čemu se divit, Livigno je především v zimních měsících velmi oblíbeným lyžařským střediskem. Turisté, kteří sem přijedou na prázdniny, mohou využít nabídky 33 sjezdovek, součástí kterých jsou samozřejmě i vleky a lanovky. Některé sjezdovky dosahují výšky více než 1200 metrů. Zdatnější lyžaři se ale nemusejí vždy nutně držet sjezdovek, ačkoliv je to rozhodně bezpečnější. Můžete se totiž vydat a na jiné sjezdy kolem sjezdovek. Na své si zde ale nepřijdou jen milovníci lyžování a snowboardingu, pokud máte rádi ježdění na běžkách, je toto místo pro vás to pravé. Můžete si zde například vyzkoušet známý okruh, dlouhý 35 kilometrů, na kterém probíhají například závody Sgambeda. Jestli máte rádi lezení po skalách, můžete si zde také vyzkoušet šplhání na ledovou horolezeckou stěnu, která se nachází v tělocvičně ve městě. Jestliže vás omrzí lyžování a ostatní sporty, můžete se jít rozptýlit do barů, na diskotéku a můžete také ochutnat nejrůznější pokrmy v restauracích. Pokud hledáte nějakou odpočinkovou zábavu, navštivte zdejší kosmetická centra. 

Památky v Livigno

Ačkoliv je Livigno místem jako stvořeným pro milovníky zimních sportů a sněhu, na své si zde přijdou také obdivovatelé kultury a historických památek jiných zemí. Právě v tomto městečku můžete totiž najít například krásné historické kostelíky, nejčastěji postavené ze dřeva, některé z nich se nachází až 2 000 metrů vysoko, takže občas když si chcete nějaký prohlédnout, musíte se za ním vyšplhat velmi vysoko. Jedná se například o kostelík Sant Anna, který mohou turisté najít v nedalekém městečku Trepalle, které se v dnešní době pyšní označením nejvýše položeného města v Evropě.

 Kulturní zajímavosti

Přestože do města Livigno přijíždí každým rokem velké množství cizinců, město si i nadále zachovává svoje originální tradice a zvyky. Jedná se především o tradiční jídla, která můžete ochutnat i vy, pokud navštívíte právě toto zimní letovisko. Většina jídel v sobě zahrnuje v Livignu oblíbené houby a divočinu. Jestliže si budete chtít objednat nějakou omáčku, nejčastěji narazíte na ty, které jsou ochucené borůvkami, rybízem či jablky, další častou přísadu tvoří různé druhy oříšků. V minulém století, kdy Livigno bylo zcela nedostupné, kdy se lidé často nemohli ani dostat z města, museli jíst velmi vydatná jídla, aby přežili divoké zimy, které jsou pro tuto oblast charakteristické. Všechny tyto místní speciality můžete ochutnat ve zdejších restauracích a je jisté, že nebudete zklamáni.

Náhodné fotky z cest po Itálii

Itálie_3
Itálie_63
Neapol_4
Itálie_71