Cestování

Díky tomu, že je Itálie vcelku dostupnou destinací, můžete se do ní z ČR dostat již po několika hodinách jízdy. Pro ty z Vás, kteří míří až na jih Itálie se tato cesta sice protáhne takřka na 24 hodin i více, přesto je však cestování po Itálii vcelku komfortní a pohodlné. Do Itálie se dá i létat, dokonce lze do většiny míst dojet pohodlně i vlakem.

Letecky do Itálie

Nejrychlejší cestou, jak se dostat do velkých destinací v Itálii je let letadlem. Do Itálie se létá jak z Prahy, tak Bratislavy, Vídně a většiny něměckých letišť. S velkou pohodlností se dají sehnat tzn. low-cost letenky, oblíbené dovolené jsou také last minute do Itálie. Cílovými destinacemi většiny letů jsou pak velká města jako Řím, Milán, Turín, Neapol, Benátky, nebo také menší města jako Rimini nebo Catanie na Sicilii. Dnes se dají sehnat zpáteční letenky již od 50 EUR (cca. 1200 Kč) včetně všech letištních poplatků. Pokud si počkáte na výhodné ceny a budete ceny letenek do Itálie sledovat dlouhodobě, můžete tak za pohodlnou cestu letadlem zaplatit i méně než za cestu autobusem.

Nejvýznamější italská letiště

  • Řím-Fiumicino (FCO) - toto letiště je 26 km jihozápadně od Říma, doprava až do města je zajišťována pravydelnou kyvadlovou autobusovou dopravou a také přímou vlakovou linkou. Každých 15 - 30 minut je tak zajištěno spojení do Říma. Dražší variantou je pak cesta taxíkem.

  • Řím-Ciampino (CIA) - je vzdálené 32 kilometrů od metropole Řím. I z tohoto letiště jsou pravidelné autobusové linky, které vás dopraví na nejbližší stanice metra či do vlakové stanice Ciampino. Odtud jezdí vlak každých 30 minut přímo na hlavní nádraží v centru Říma – Roma Termini.

  • Bologna-G. Marconi (BLG) - Letiště v Bologně leží 6 kilometrů severozápadně od centra města, do kterého se lze dostat jak pravidelnými autobusovými linkami nebo taxíky.

  • Letiště Janov-Cristoforo Colombo, Sestri (GOA) - Letiště se nechází 6 kilometrů západně od města, do kterého se dostanete pohodlně autobusy nebo taxíky.

  • Letiště Milán-Malpensa (MPX) - Nové milánské letiště, které se nachází 45 km od města. Dostanete se do něho pravidelnými autobusovými linkami, které jezdí každých 30 minut do města i zpět na letiště.

  • Milán-Linate (LIN) - Toto letiště je 10 km od Milánu, do kterého jezdí pravidelné autobusové linky či taxíky.

  • Neapol-Capodichino (NAP) - Neapolské letiště je 7 km od města, do kterého Vás dopraví jak autobusy tak taxíky.

  • Letiště Citta di Torino (TRN) - Hlavní Turínské letiště se nachází 16 kilometrů severozápadně od Turína, do kterého se dostanete pravidelnými autobusovými linkami nebo taxíky.

  • Letiště Marka Pola (VCE) - Benátské letiště je 10 km od města, do kterého se dostanete autobusem nebo taxíkem.

Autobusová doprava do Itálie

Autobusová doprava stále patří mezi nejoblíbenější, protože jej většina cestovních kanceláří nabízí přímo v ceně zájezdu. Díky své poloze je cesta do Itálie autobusem pohodlná a obvykle trvá mezi 12 - 24 hodinami. Díky husté dálniční síti jak v Německu, Rakousku tak i Itálii cestujete pohodlně po několikaproudých dálnicích. Do Itálie jezdí i řada soukromých autobusových přepravců, takže se tam můžete vydat na vlastní pěst. Bohužel ne vždy platí, že je autobusová doprava nejlevnější, pokud cestujete např. ve 4, vyjde Vás cesta vlastním vozem i levněji. Případně cena letenek je dnes srovnatelná, často i levnější než cesta autobusem.

Cesta vlastním automobilem

Pokud se vydáte do Itálie vlastním automobilem, pak věřte, že většina předpisů je obdobných s těmi českými. Za jízdy jsou všichni pasažéři povinni použít bezpečnostní pásy, je zakázáno telefonovat. Celodenní svícení není povinné, musíte však svítit v tunelech. Policie toleruje 0,8 promile v krvi. Samozřejmostí je pak nutnost mít sebou technický průkaz od vozu a zelenou kartu. V oblasti Val d´Aosta je pak v zimním období nutné používat zimní řetězy.

Rychlostní limity v Itálii:

Autostráda (dálnice) 130 km/h (s karavanem či přívěsem pouze 100 km/h)
Silnice pro motorová vozidla 110 km/h (s karavanem či přívěsem pouze 90 km/h)
Silnice druhé třídy 90 km/h (s karavanem či přívěsem pouze 80 km/h)
Ve městech a obcích 50 km/h (s karavanem či přívěsem také 50 km/h)

Dálnice v Itálii jsou zpoplatněné, obecně platí, že 100 km jízdy po dálnici stojí přibližně 5 Euro. Některé dálniční úseky jsou pak zadarmo, zvláště na jihu země a v Kalábrii. Poplatky za dálnici se vybírají formou mýtného. Dálniční síť je hustá a dálnice jsou v dobrém stavu. Pohodlně se po dálnici dostanete ze severu až na jižní cíp Itálie. Ty šetřivější z vás pak mohou ušetřit jízdou po okresních silnicích, které jsou také v dobrém stavu, dobře se po nich jede, u spousty úseků vedou podél dálnic a tak ani nenajedete příliš kilometrů navíc, to však neplatí vždy.

Cesta vlakem do Itálie

Z České republiky se do Itálie lze dostat i vlakem. V samotné Itálii jsou povětšinou moderní, rychlé a pohodlné vlaky, které vás díky husté železniční síti dostanou do všech větších měst i obcí. Bohužel oproti autobusům je železnice o něco dražší, ale lze využít různých slev pro větší skupiny, studenty či důchodce.

Náhodné fotky z cest po Itálii

Manarola_Itálie_1
Itálie_62
Itálie_68
Florencie_1