Bologna

Italské město Bologna, u nás známé jako Boloň či Boloňa, není jen městem vyhlášené kuchyně a jídly z těstovin. Od pradávna je Boloň univerzitním městem a místní univerzita je po staletí až do dnes vyhledávána studenty z celého světa. Samotné město leží v provincii Bologna, jejíž hlavním městem je Bologna sama. Její obyvatelstvo se pohybuje kolem 400 tisíc. Také je centrem regionu Emilia-Romagna. V oblasti kolem Bologny je také nejvíce zastoupen emiliano-romagnolský dialekt italštiny z celé země.

Bologne se v současnosti říká mimo jiné i „Červená“, protože ve městě převládají budovy z cihel. Jiná verze tvrdí, že si přezdívku „Červená“ vysloužila svým dřívějším levicovým založením. Centrum města je jedinečné svým středověkým rozložením ulic, věží a budov – vše v barvách červeně a oranže. Celé město je mimo jiné i zdobenou řadou půvabných podloubí.

Historie

Bologna je starým etruským městem. Její počátky se datují do 6. století př. n. l., kdy byla nazývána Felsinou. Za 200let tuto oblast osídlily keltské kmeny Bójů, od kterých také tato oblast začala být nazývána Bononií. Po Keltech se tato oblast stala kolonií Římské říše. Tak tomu bylo 189 let před naším letopočtem. Nakonec podlehla tažením Langobardů a Franků, kteří ji poničili.

V Bologny, stejně jako v Benátkách je spletitá síť kanálů, díky kterým se Bologna stala prosperujícím obchodním městem. Nebyla ovšem jen centrem obchodu, ale i vědění. Sídlí tu nejstarší univerzita v Evropě, která tu působí už od roku 1088. Roku 1506 se stala důležitým městem papežského státu. Vrchol moci město zažilo v 15. – 16. století.

Toto město je také rodištěm vynálezce bezdrátového telegrafu Guglielma Marconiho. Bologna je dokonce i místem vynálezu zákonů elektrického proudu, které byly objeveny, když tu Luigi Galvani dělal pokusy na žabích stehýnkách.

Zajímavosti

Místní kuchyně je široko daleko známá svým kulinářským uměním a tradicí. Charakteristickou surovinou místních receptů jsou masa a sýry. V celé boloňské oblasti Emilia-Romagnajsou důležitou surovinou všech receptů uzeniny a vepřová masa – hlavně prosciutto (šunka) amortadella. Regionálními specialitami z těstovin jsou mimo jiné i tortellini ve vývaru, lasagne a tagliatelle al ragù. Mnoho lidí po celém světě si myslí, že Boloň přispěla do celosvětového kulinářského bohatství receptem na boloňské špagety. Avšak název boloňské špagety byly uměle vymyšleny světovou kuchyní pro rychlou popularizaci receptu.

Od roku 1088 má toto město i svou univerzitu, která je nejstarší v Evropě i na světě. Už od středověku je kulturním a intelektuálním centrem. Boloňská univerzita je významná hlavně vlivem na právní kulturu Evropy a to díky studiu Římského práva. Tato univerzita má řadu slavných absolventů, mezi kterými je i mnoho slavných a významných osobností historie a kultury, např. Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Erasmus Rotterdamský, Mikuláš Koperník, Tomáš Becket. Dodnes je Boloňská univerzita proslulou a váženou institucí a má přes 100 tisíc studentů.

Bologna je i mateřským městem řady světově známých značek, mezi zdejší velké podniky patří Ducati, Malaguti, Lamborghini a Maserati.

Samotné město Bologne je ve svém osobitém naturelu a zevření  velice okouzlující. Je tu k vidění opravdu mnoho starých staveb domů a paláců z cihel. Turisté se zde mohou procházet celé dny, aniž by zabloudili a například si projít boloňská podloubí, kterých je prý ve městě přes 30 km. Pokud by však procházka městem byla únavná, nabízejí uličky Bologne chladivá loubí a řada kaváren vás v tomto příjemném stínu pohostí u svých stolečků, které jsou umístěny všude možně v ulicích.

Pro milovníky architektonických památek

Náměstí PiazzaMagiore – je hlavním náměstí Bologne a nachází se ve středu města. Naleznete na něm mnoho barů, kavárniček, laviček a kašen. Nad celým náměstím se tyčí palác a průčelí kostelů. Cele náměstí pulzuje životem a je tak jedním z nejtypičtějších příkladů pravých italských náměstí. Cele náměstí je navíc půleno velkým palácem Palazzo di Re Enzo, který stojí u prostředka náměstí.

Basilica San Petronio – chrám městského patrona, svatého Petra se nachází právě na náměstí Piazza Magiore. Tato bazilika je jedním z největších křesťanských chrámů, ovšem stále je ještě nedokončená, nemá dokončené průčelí. Na spodní části je k vidění překrásný obklad z barevného mramoru. Vnitřní obrovská chrámová loď pak nabízí řadu uměleckých skvostů.

V okolí náměstí Piazza Magiore jsou k vidění i paláce. Na náměstí samotném je umístěn bronzová fontána Fontanadel Nettuno, která je věnovaná starověkému bohu moří, Neptunovi. Toto hlavní náměstí je ale hlavně takovou nefalšovanou křižovatkou města, odkud vedou cesty po celém městě. Na těchto stezkách pak můžete vidět další atraktivní památky tohoto města. Například odtud lze dojít na Palazzodell Archiginnasio, kde kdysi sídlila Boloňská univerzita. Tato monumentální stavba má pozoruhodnou výzdobu – zdi jsou pokryté stovkami erbů. Dále je v Bologni k vidění Chrám svatého Dominika Basilica di San Domenico  a Jezuitský kostel San Paolo Maggiore. Obrovské centrum obsahuje také další kostely, chrámy a řady jiných pamětihodností. Ovšem nejvíc na turisty zapůsobí sama atmosféra tohoto výjimečného města.

Pro fanoušky nakupování tu je i několik nákupních zón plných luxusních obchůdků, butiků, restaurací a dalších všemožných podniků. K jedné se lze dostat po Via Rizzoli, po které se dojde na trojúhelníkové náměstí, jehož dominantami jsou dvě věže, nazývané Torre Asinelli a Torre Garisenda. Celý prostor náměstí je jednou velkou nákupní zónou, stejně jako celá délka široké Via dell Indipendenza, která je po cestě směrem k hlavnímu vlakovému nádraží.

Náhodné fotky z cest po Itálii

Itálie_18
Itálie_30
Itálie_17
Itálie_33